Prezent ślubny, pamiątka na bierzmowanie – kiedy ikona może być trafionym prezentem?

Jeśli chcemy zamówić ręcznie malowaną ikonę na prezent, to najlepiej zwrócić się do konkretnego malarza, który ma już na swoim koncie realizacje wizerunków Świętych. Warto obejrzeć portfolio artysty, zastanowić się, jakie mamy oczekiwania co do tematyki, kolorów, czy rozmiarów ikony a także przedyskutować nasze oczekiwania i poprosić o wstępny szkic. Warto pamiętać, że czas realizacji ikony może wynosić kilka miesięcy. Dlatego ikonę np. na prezent ślubny należy zamówić z odpowiednim wyprzedzeniem. Wynika to potrzeby zabezpieczenia namalowanego wizerunku. Warstwę zabezpieczającą malowidło kładzie się dopiero po kilku tygodnia, a wręcz miesiącach od zakończenia prac malarskich. Ikona może być bardzo oryginalnym i wyjątkowym prezentem ślubnym.

Zmartwychwstanie
Ikona Zmartwychwstania – ten motyw ikonograficzny idealnie nadaje się na prezent ślubny.

Jakie będą najpopularniejsze tematy ikon zamawianych w 2021 roku?

Warto powiązać tematykę ikony z wydarzeniem w życiu obdarowanego. Wspólne świetowanie ważnych okazji to idealny moment na przygotowanie nietypowe prezentu. Jak często na prezent śłubny daje się tylko przysłowiową „kopertę”? W zwiazku z tak uroczystym wydarzeniem warto pomyśleć o czymść wyjatkowym. Na przykład z okazji chrztu warto podarować ikonę przedstawiającą świętego patrona dziecka. Obecnie najpopularniejsze imiona nadawane w Polsce dziewczynkom to Julia, Zuzanna, Zofia. Może zatem dla małej Zosi warto zamówić ikonę przedstawiającą Świętą Zofię? Zaś ręcznie malowana Święta Julia dla małej Julki na pewno zrobi wrażenie i okaże się bardzo oryginalnym prezentem.

W przypadku mniej powszechnych imion wybór jest jeszcze ciekawszy np. małej Gabrieli można ofiarować ikonę przedstawiającą Archanioła Gabriela.

Najczęściej nadawane imiona męskie w ostatnim czasie to Antoni, Jan, Jakub. O ile imię Antoni kojarzy nam się w większości z Antonim Padewskim, to w przypadku Świętego Jana sprawa jest bardziej skomplikowana. Czy maluch ma mieć na patrona Świętego Jana Ewangelistę czy też Świętego Jana Chrzciciela? Warto zapytać się rodziców przed złożeniem zamówienia u malarza, którego Świętego Jana powinna przedstawiać ikona na prezent na chrześniaka, aby uniknąć wpadki.

W przypadku ślubu warto wziąć pod uwagę ikonę Zmartwychwstania. Pierwsi ludzie Adam i Ewa wyciągani z otchłani przez Zmartwychwstałego Chrystusa ku światłości mogą nawiązywać do pary młodej. Do tak przygotowanego prezentu ślubnego można dołączyć dedykację i życzenia dla nowożeńców. Ikona świetnie sprawdzi się jako unikatowy podarunek na ślub najlepszej przyjaciółki. W zależności do gustów państwa młodych można taki prezent ślubny ozdobić prawdziwym złotem i zamówić ikonę z pozłacanymi elementami.

Z kolei przy uroczystości bierzmowania warto pomyśleć o ikonie przedstawiającej takie osoby jak Pantokrator, Matka Boża Częstochowska. Dużą popularnością cieszy się także ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jest to jednak obraz bardzo rozbudowany z przedstawieniem osoby Maryi, małego Jezusa oraz aniołów trzymających narzędzia męki Pańskiej.

Ile kosztuje ręcznie malowana ikona?

Nie ma tutaj jednej poprawnej odpowiedzi. Każda praca jest indywidualna i wycenia zgodnie z czasem pracy artysty. Można oczywiście znaleźć tak zwane ikony, która są de facto nadrukami przyklejonymi do desek. Niestety nie noszą w sobie znamiona indywidualnej pracy artystycznej. Są to dość tanie wersje z daleka może i przypominające prawdziwe ikony. Czy jednak warto zamówić stosunkowo droższą ręcznie malowaną ikonę na prezent ślubny? Zindywidualizowany prezent, wykonana ręcznie ikona przez osobę zatopioną w modlitwie wzbudzi zachwyt obdarowanego. Poza tym będzie jedyna i niepowtarzalna. Nawet jeżeli wzorowane na innej słynne ikonie. Dodatkowo taki prezent z upływem czasu nabierze bezcennej wartości. Być może nasz chrześniak, chrześnica ze zdziwieniem odkryje, że ikonę chrzcielną namalował dla nich wielki artysta, który stawał się dopiero sławny, gdy jeszcze byli dziećmi w kołysce? Ofiarowując ikonę na prezent ślubny dajemy młodej parze artystycznie piękny przedmiot o głębokim duchowym wymiarze.

Technika malowania ikony