Pozłotnictwo w ikonie

Często z ikonami łączymy pozłotnictwo. Wydaje nam się, że klasyczne bizantyjskie ikony koniecznie powinny zawierać błyszczący słonecznym światłem szlachetny kruszec.?

Co symbolizuje złoty kolor w ikonie?

Złoto symbolizuje tajemnicę. Chodzi o naszą ludzką nieumiejętność objęcia rozumowo istnienia Boga. Stajemy przed ikoną i konfrontujemy się z naszymi ludzkimi pytaniami. Dostajemy tajemnicę do kontemplacji. Z kolei współczesna ikona poszła krok dalej. J.Nowosielski w swoich pracach zamiast koloru złotego stosował czerwieni.

Jakie są techniki pozłotnicze?

Wyróżniamy złocenie techniką na pulment oraz techniką na mikstion. Istnieją oczywiście różne sposoby użyskania efektu złota „na skróty”. W dzisiejszych czasach można kupić złotą farbę w tubce. Skąd jednak znamy ten ludzki odruch do poszukiwania rzeczy prawdziwej, autentycznej?

Czytaj więcej

Jak stosować technikę pozłotnictwa na pument?

Pulment jest mineralną glinką, na którą, trochę jak na cienką poduszeczkę kładziemy płatek złota.

Na czym polega metoda pozłotnictwa na mikstion?

Z kolei technika na mikstion służy do pozłacania z efektem matowym. Za to jest o wiele łatwiejsza i mniej wymagająca. Płatki złota zwyczajnie kładziemy na mikstion, który działa jak klej. Nie musimy juz nic polerować.

Przykładowa książeczka z płatkami złota

Co to są punce i do czego służą?

Punce to metalowe podłużne przedmioty przypominające z daleka gwoździe. Mają podobną długość i średnicę. Kończą się jednak wypukłością z wzorkiem np. gwiazdy, kwiatu, elementu florystycznego lub geometrycznego. Używamy ich, aby wytłoczyć na pozłocowym elemencie ikony wiele powtwarzających się gwiazd, kwiatów lub innych motywów. Możemy w ten sposób nadać pozłoconemu elementowi wyjątkową strukturę. Z kolei światło załamujące się w pozłacanych elementach bedzie każdego dnia oswietlało taką ikonę w sposób wyjatkowy i niepowtarzalny.

Technika malowania ikony